تبلیغات

داستانی واقعی از زنگ ورزش

چرا معلمان اینقدر زنگ ورزش را سرسری میگیرند و از آن غفلت میکنند؟

آیا ارزش ورزش این است که .........


از روز اول هفته همین طور روزشماری می کردیم، شب قبل دلمان غنچ می رفت و برای فردا که مثلا چهارشنبه بود و ورزش داشتیم، کلی ذوق می کردیم، به همان چند تا راکت تنیس، یک توپ والیبال کم باد و تور پاره وسط حیاط چندمتری هم قانع بودیم، وقتی صبح روز بعد با کلی شوق، بندهای کتانی چینی خواهر بزرگترمان را محکم دور مچ پاهایمان می بستیم تا موقع بازی کفش پایمان لق نزند و بیرون نیاید، باز هم خیالی نبود و به روی خودمان نمی آوردیم، اما وقتی ناظم مدرسه آن هم با یک ربع تاخیر وارد کلاس می شد و می گفت: بچه ها امروز به جای ورزش کلاس جبرانی ریاضی دارید، واقعا حالمان گرفته می شد و سنگ روی یخ می شدیم، حسابی توی ذوقمان می خورد و دمق گوشه ای از نیمکت در خود فرو می رفتیم و چینی نازک دلمان می شکست.

امروزه همه آنها که دوران تحصیل دانش آموزی را پشت سرگذاشته اند با یادآوری دوران تحصیل خود، قبل از آنکه به یاد شور و نشاط روزهای کودکی و نوجوانی خود بیفتند نام ریاضی، علوم، هندسه و ادبیات به ذهنشان متبادر می شود.

ورزش مظلومترین درس در مدارس است. وقتی هر معلمی کلاس جبرانی، درس و کار عقب افتاده و تصحیح برگه های امتحانی بچه ها را برای زنگ ورزش نگه می دارد یا مدیران برگزاری مراسم جشن و اعیاد و سخنرانی ها و جلسات عمومی را به زنگ ورزش موکول می کنند، این نظر قوت می بخشد که زنگ ورزش در این سالها تنها برای خالی نبودن عریضه در برنامه درسی دانش آموزان گنجانده شده است و برخی از مدیران و مسئولان برنامه ریز در مدارس، نگاه بی مهری و سردی به این درس دارند، درسی که علاوه بر پرورش استعدادهای ورزشی دانش آموزان به کاهش ناهنجاریهای ساختاری و قامتی و شاداب سازی بچه ها منجر می شود.

البته علی رغم اینکه طی چند سال گذشته و مخصوصا چند ماه اخیر اقدامات خوبی از سوی وزیر آموزش و پرورش برای ارتقای سطح تربیت بدنی و ورزش دانش آموزی صورت گرفته است ولی هنوز تا رسیدن وضعیت مطلوب خیلی فاصله داریم.

ضمن اینکه کارشناسان مسائل آموزش هم معتقدند، ایران با بیش از ۱۴میلیون دانش آموز یکی از کشورهای جوان منطقه به حساب می آید و لزوم توجه هرچه بیشتر به این قشر از جامعه از الزامات دولت و به ویژه آموزش و پرورش محسوب می شود و با توجه به اینکه زنگ ورزش همواره برای دانش آموزان جزو اوقات مفرح و شاد به حساب می آید بنابراین مسئولان باید توجه بیشتری به این درس مهم داشته باشند. جمله معروف «عقل سالم در بدن سالم» بارها و بارها گفته شده و تاکید بر آن تکرار مکررات است. همه می دانند که ورزش چقدر برای سلامتی جسم و جان مهم است، با این حال باید دید مسئولان ما چقدر به این موضوع بها داده و چه راهکارهای علمی و عملی برای آن اندیشیده اند. به عنوان مثال ما برای درسهایی از جمله علوم، ریاضیات و... کتاب تدوین کرده ایم، اما آیا برای ورزش نیز کتابی در دسترس است تا دانش آموزان ما ضمن رویکرد عملی به ورزش به صورت علمی نیز با مبانی آن آشنا شوند؟ و چرا برخی از معلمان از درس ورزش غفلت می کنند و آن را سرسری می گیرند؟

 

+ نوشته شده توسط رضا رشیدی در چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۰ بعد از ظهر، ۱۰۲ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: فوتبال
برچسب‌ها: ورزشی، ارزش ورزش، هنرستان تربیت بدنی قم، زنک ورزش، جایگاه ورزش، خاطره زنگ ورزش، رضا رشیدی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha